Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

Φέρτε την κούπα στο Ν. Ρύσιο

Η ονειρεμένη πορεία της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στο μπάσκετ συνεχίζεται, αφού πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής και θα διεκδικήσει το τρόπαιο.

Το Νέο Ρύσιο και η Αναγέννηση ζουν ιστορικές στιγμές, αφού θα διεκδικήσει την Κυριακή για πρώτη φορά το κύπελλο Ελλάδας. Η Αναγέννηση νίκησε στον ημιτελικό την Τερψιθέα με 61-56 και στον τελικό θα παίξει με το Ελληνικό. Η ομάδα του Νέου Ρυσίου κατάφερε μάλιστα να κάνει ανατροπή στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν με 12 πόντους πίσω στο σκορ, μείωσε στο -3 στο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 7-19, 28-31, 45-41, 61-56.
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Καφαντάρη): Παπαβασιλείου 8, Γράψα, Μούρτου 2, Σταυρίδου 17 (7 ασ.), Βασιλειάδου 6, Μουλή 9, Σκιαδοπούλου 8 (10 ριμπ.), Λόγκαν 11 (12 ριμπ.)

Τερψιθέα (Παπασπυριδάκος): Βαλέττα 7 (12 ριμπ.), Σύρρα, Αξιοπούλου 12 (9 ασ.), Ισκιόγλου 17, Στεφάνου, Ουίλιαμς 16 (10ρ), Σπηλιώτη 4