Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014

Αδοξος αποκλεισμός στα πέναλτι (video)

Η παρουσία της Εθνικής μας ομάδας στο Μουντιάλ ολοκληρώθηκε με έναν άδοξο αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι (5-3, 1-1 η κανονική διάρκεια), με τον Φάνη Γκέκα να γίνεται ο μοιραίος παίκτης που έχασε το μοναδικό πέναλτι της διαδικασίας.

Η Κόστα Ρίκα προηγήθηκε σε 52' με τον Ρουίζ, όμως στο 66' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντουέρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Ελλάδα πίεσε περισσότερο μετά την αποβολή και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παπασταθόπουλο.

Η Εθνική μας έχασε μεγάλες ευκαιρίες, τις οποίες απέκρουσε ο κορυφαίος της Κόστα Ρίκα, ο Νάβας, όπως αυτή του Σαλπιγγίδη στο 37', η κεφαλιά του Μήτρογλου λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου αλλά και η προβολή επίσης του Μήτρογλου στο 120'.

Στη διαδικασία των πέναλτι τα πρώτα τρία ήταν ευστοχα και για τις δύο ομάδες, η Κόστα Ρίκα σκόραρε και στο τέταρτο, ο Νάβας απέκρουσε το πέναλτι του Γκέκα και ο Ουμάνια έκανε το τελικό 5-3.

Δείτε εδώ τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού.